Компенсація за зруйноване житло

Компенсація за зруйноване житло

На отримання компенсації мають право:

а) громадяни України, які є:

• власниками пошкоджених та/або знищених об'єктів нерухомого майна;

• особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва, за якими отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийняті в експлуатацію;

• членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, що викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;

• спадкоємцями вищезгаданих осіб;

б) об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, які керують багатоквартирними будинками житлово-будівельними (житловими) кооперативами, що здійснюють утримання відповідних будинків щодо відновлення пошкодженого загального майна багатоквартирного будинку.

Етапи отримання компенсації:

• подання заяви про надання компенсації;

• розгляд заяви Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації, яку буде створено виконавчим органом місцевої ради як тимчасовий колегіальний орган. Такий розгляд відбуватиметься протягом 30 днів із дня подання заяви;

• забезпечення виконавчим органом ради надання компенсації.

Порядок надання компенсації окремо встановлюватиме уряд. При цьому очікується, що він поширюватиметься на випадки знищення та пошкодження нерухомого майна, що відбулися після оголошення воєнного стану 24 лютого 2022 року.

У якій формі можна подати заяву на отримання компенсації?

1) електронного (з використанням Дії);

2) паперовий, звернувшись до ЦНАПу, органи соціального захисту населення або нотаріуса.

Подавати заявку не обов'язково за місцем проживання. Тож скористатися такою можливістю зможуть і біженці. Заявка має містити таку інформацію:

• прізвище, ім'я, по батькові заявника;

• реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (у кого немає ідентифікаційного коду);

• контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти тощо);

• відомості про об'єкт, зазначені у Держреєстрі прав на нерухоме майно;

• кількість мешканців;

• відомості про пошкодження або знищення об'єкта (дата та орієнтовний час, опис пошкодження, за наявності фото- або відеофіксація).

Які документи збирати та як правильно це робити

Юристи радять власникам зруйнованого війною житла зібрати максимально повний пакет документів та доказів. І не тільки тому, що цей пакет може відрізнятися залежно від процедури отримання компенсації (за рішенням місцевого чи міжнародного суду, внутрішнього законодавства і т.д.).

Справа в тому, що нехтування цією порадою може якщо не позбавити, то дуже скоротити розмір майбутніх виплат.

1. Щоб претендувати на компенсацію, насамперед, доведеться довести, що саме ви є власником зруйнованого чи пошкодженого об'єкта нерухомості. Таким доказом може бути: договір про купівлю-продаж нерухомості; свідоцтва про право власності на нерухомість; свідоцтво про право на спадщину; договір дарування; державний акт на земельну ділянку; виписки з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт.

2. Доказами, що підтверджують факт руйнування чи пошкодження майна будуть:

• акти про руйнування/пошкодження майна, складені ДСНС та органами місцевої влади,

• докладні фото- та відео фіксації нерухомості або іншого майна до та після подій,

• інформація зі ЗМІ,

• показання сусідів, очевидців, у яких докладно описані обставини пошкодження та їх характер, вилучення з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У разі руйнування житла необхідно звернутися до місцевої райдержадміністрації із заявою про складання акта обстеження житла.

Якщо зробити це неможливо, потрібно заручитися підтримкою сусідів і скласти акт руйнування самостійно, зібравши письмові пояснення свідків того, що сталося (пожежі, обстрілу тощо). Важливо звертати увагу на найдрібніші деталі — від правильно зазначеної дати, часу та місця подій до імені свідків та їх контактних даних.

По можливості самостійно зробити фото та відео фіксацію руйнувань (бажано, щоб фотографії мали прив'язку до адреси майна, необхідно вказати на відео дату та час зйомки), зібрати та зберігати статті, фото та відео ЗМІ щодо відповідних фактів.

Намагатися зібрати квитанції, що підтверджують вартість рухомого майна (побутової техніки, меблів), що знаходилися всередині житла.

По можливості зробити фото або відео фіксацію рухомого майна, що знаходиться усередині житла. При записі на відео обов'язково вказати дату, час та місце зйомки.

Звернутися із заявою про скоєння кримінального правопорушення до правоохоронних органів з наданням вищеперелічених доказів руйнування/пошкодження майна та обов'язково отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Крім того, не зайвим буде максимально легалізувати свою історію. Наприклад, можна розмістити інформацію про зруйноване житло на сайті Росія заплатить https://damaged.in.ua/  - це ресурс, який збирає докази злочинів РФ для подальшого відшкодування.

Ще портал для збирання доказів злочинів Росії проти України запустило https://dokaz.gov.ua/  та Міністерство цифрової інформації. Усі вони будуть використані у Міжнародному кримінальному суді у Гаазі. Свою історію можна завантажити туди.

Протягом якого часу можна звертатись за отриманням компенсації?

Під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування.

Способи отримання компенсації

• грошовий;

• фінансування будівництва об'єкта нерухомого майна;

• фінансування будівельних робіт із відновлення пошкодженого загального майна багатоквартирного будинку.

Одночасно одержувач компенсації укладатиме договір про відступ державі права вимоги до Росії щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення нерухомості.

Компенсація може бути надана двома способами - як грошової виплати або надання нового житла. За законом за кожен зруйнований об'єкт його власник може отримати не більше 150 кв. м у новобудові. При цьому можна буде обрати — отримати житло в будинку, збудованому на місці зруйнованого, або в новобудові в іншому районі чи навіть у місті.

Яким буде розмір компенсації?

Визначається за результатами оцінки вартості поновлення відповідного майна з урахуванням ступеня його пошкодження відповідно до встановленої урядом методики.

Граничний розмір компенсації як об'єкта нерухомого майна неспроможна перевищувати вартості 150 кв. м за один об'єкт нерухомого майна.

Одержувач матиме також право на отримання нерухомості, вартість якої перевищує граничний розмір компенсації за умови оплати різниці між вартістю об'єкта нерухомості та сумою компенсації.

Черговість отримання компенсації

Порядок надходження заяв. Проте пріоритетне право матимуть:

• багатодітні сім'ї;

• особи з інвалідністю І та ІІ групи;

• учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни.

Врахування черговості надходження заяв та черговості компенсації відбуватиметься автоматично з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Джерела компенсації

• кошти фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України;

• міжнародна фінансова допомога;

• інші джерела, які не заборонені законом.

Як планує компенсувати збитки Україна

«Поки що ми збираємо первинні дані. Потім вони оброблятимуться. Фінальний пакет документів залежатиме від механізму компенсації — російські гроші, добровільні виплати, міжнародні дотації чи українські бюджетні гроші. У кожному з цих випадків знадобиться різний пакет документів та різні механізми застосування», – пояснює міністр юстиції Денис Малюська.

Верховна Рада вже розпочала законодавче оформлення процедури майбутніх компенсацій власникам зруйнованого житла. Відповідний законопроект у першому читанні ухвалено 1 квітня.

Альтернативні можливості отримання компенсації

Юристи радять власникам зруйнованої нерухомості користуватись усіма можливостями, щоб отримати відшкодування збитків. Але попереджають, що цей процес не буде швидким. З іншого боку, ніщо не заважає одночасно подати заяву на компенсацію до українських держорганів та міжнародних судів.

Україна передбачає виплачувати компенсацію лише після закінчення воєнного стану.

  • Поділитися
Свіжі новини

Знайди свою нерухомість

Ціна ($):
Площа:
Поверх:     
Кімнат:            

Курс валют


USD - 41.8 грн
Продажа квартир в Киеве на R24.ua  country.ua Сайт нерухомості Nedviga-pro - операції з нерухомістю продаж квартир в Києві

Контакти

Підписка

Підпишіться, щоб отримувати останні новини

Вы успішно підписані!
Такій користувач вже існує
;